Wyprawy Przemian | Pytania i Odpowiedzi
Wybierz się w podróż na koniec świata i odkryj drogę w głąb siebie. Transformujące wyprawy po Ameryce Środkowej, Europie, Indonezji i Afryce. Przygoda z dala od głównych szlaków turystycznych, odkrywanie tajemnic Gwatemali i Belize, Chorwacji, Bali i Gili oraz Teneryfy. Wyprawy organizowane są z ramienia fundacji Wysokie Wibracje.
bali, gili, belize, karaiby, gwatemala, chorwacja, teneryfa, wyspy kanaryjskie, indonezja, lasy równikowe, selvas, wyprawy przemian, wyprawa do ameryki środkowej, rejs po chorwacji, wyprawa na teneryfę, wyprawa do bali i gili, teneryfa - kobieta wulkan, rejs po chorwacji - natura wzywa, ameryka środkowa - powrót do dzikości, wysokie wibracje
21790
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-21790,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.8.1,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Poznaj odpowiedzi

Na najczęściej zadawane pytania

W jaki sposób zarezerwować miejsce? Czy potrzebuję wizy? Co warto zabrać na wyprawę? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź właśnie w tym miejscu. Szczegółowe informacje dotyczące wyprawy przesyłamy do każdego uczestnika e-mailem na miesiąc przed wyjazdem.

Pytania Ogólne

Kto jest organizatorem Wypraw Przemian?
Wyprawy organizowane są z ramienia Fundacji Wysokie Wibracje.

Czy rezerwacja wiąże się z wpłatą zaliczki?

Rezerwacja dokonana przez stronę internetową jest bezpłatna. To pierwszy krok. Potem otrzymują Państwo maila z danymi dotyczącymi wpłat, umową itp.

W jakim terminie wpłacić zaliczkę?

Tylko wpłata zaliczki decyduje o ważności umowy, zatem im szybciej tym lepiej. W każdej umowie wysyłanej po zarezerwowaniu przez www, zawarte są konkretne warunki wpłat.

Czy można zrezygnować z Udziału w Wyprawie i jakie są tego konsekwencje?

Zawsze można zrezygnować z udziału w wyprawie.  Za datę rezygnacji Uczestnika z Wyprawy przyjmuje się :

 • dzień nie wykonania przez Uczestnika czynności w określonych umową terminach, w szczególności wpłat I i II raty,
 • dzień pisemnego powiadomienia Fundacji o rezygnacji,
 • w sytuacji gdy rezygnacja z Wyprawy Uczestnika następuje z przyczyn leżących po stronie Fundacji, Uczestnikowi przysługuje zwrot wpłaconej kwoty. Zwrot zostanie dokonany w ciągu 21 dni od daty rezygnacji.

Co zapewnia organizator?

 • Logistykę i Organizację całości wyprawy ( koordynację lotów/dojazdów – bilety Uczestnicy kupują samodzielnie)
 • opiekę trenera na miejscu
 • Realizację atrakcji i aktywności zawartych w programie
 • Ubezpieczenie:
  • Fundacja zapewnia ubezpieczenie grupowe dla uczestników od momentu rozpoczęcia wyprawy, więc bez lotu dojechania na miejsce pierwszego spotkania całej grupy. Sugerujemy przy kupnie biletów wykupić lot wraz z ubezpieczeniem. Jest to droższa opcja,ale pozwala na dużą elastyczność np. na zmianę osoby lecącej na wykupiony bilet, co pozwala uniknąć straty biletu w razie nieprzewidzianych wypadków jak np. zachorowanie przed lotem.
  • Warunki ubezpieczenia będą przedstawione państwu do wglądu przed wyprawą ( wysyłamy mailem), lub na osobistą prośbę wysyłamy na maila wcześniej.
  • Osoby niepełnosprawne biorą udział w wyprawach, o ile ich stopień ruchomości na to pozwala.

Bali i Gili (Indonesia)

Kiedy najlepiej jechać na Bali?

Okres listopada i marca to najlepszy czas na zwiedzanie Bali. Jest to na przełomie pór suchej i deszczowej, co daje możliwość doświadczenia od czasu do czasu deszczu tropikalnego, po którym powietrze jest przyjaźniejsze dla standardów europejczyka.

Listopad to generalnie sezon Mango- co jest ogromnym atutem, natomiast marzec- tuz po porze deszczowej zachwyca ogromem zieleni i soczystą roślinnością.

Jakie ubranie spakować na wyprawę na Bali?

Zalecamy brać jak najmniej ciuchów, na miejscu jest ogrom pięknych pareo i ubrać w bardzo korzystnych cenach. Ważne by zabrać strój kąpielowy i lekkie ubrania, oraz pałatkę przeciwdeszczową. Wchodząc na wulkan temperatura w nocy spada do ok 16 stopni, więc warto zabrać długie (lekkie) spodnie i polar.

Jakie buty sprawdzają się na Bali?

Wygodne sandały i ewentualnie klapki na plażę lub pod prysznic. Na trekkingi i wulkan należy zabrać buty turystyczne (np. dobre „adidasy” lub lekkie buty turystyczne z dobrą antypoślizgową podeszwą i dobrze trzymające kostkę).

Co należy lub warto zabrać – ekwipunek?

Podręczny  plecak na rzeczy osobiste, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, kapelusz lub chustę do okrycia głowy strój kąpielowy, sandały,  lekkie buty turystyczne, kurta przeciwdeszczowa / peleryna, polar lub ciepła bluza, mały ręcznik, a jako ochronę przed słońcem, zamiast kremu przeciwsłonecznego polecamy olejek z pestek malin, który ma naturalny filtr 50 i jest przyjazny dla organizmu.

Jakie szczepienia są obowiązkowe?

Nie ma obowiązku szczepień. Jednak jak wszędzie na świecie, również w Polsce, warto być zaszczepionym przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi i ewentualnie innym chorobom.  W rejonie do którego się udajemy nie było ostatnio stwierdzonych przypadków zarażenia malarią. Jedynym zagrożeniem na wyspie jest Denga- przenoszona przez komary, której objawami jest wysoka gorączka. Przez te wszystkie lata nie mieliśmy takiej przygody.

Jaka waluta obowiązuje na bali i Gili?

Orientacyjne kursy walut w zwiedzanych krajach Bali i Gili: 1 USD = 13 000 Rupi (IDR). W obydwu krajach można również dokonywać płatności dolarami amerykańskimi. UWAGA! Przyjmowane są tylko dolary po 2006 roku (wizualnie – te z dużymi głowami). Reszta wydawana jest w lokalnej walucie.

Czy potrzebuję wizy?

Do odwiedzanych krajów obywateli Polski nie obowiązują wizy. Na granicach będziemy  otrzymywać jedynie pieczątki wjazdowe i wyjazdowe.

W jakim języku porozumiem się na Bali i Gili?

Językiem urzędowym na Bali jest indonezyjski, natomiast wszędzie można porozumieć się przy pomocy języka angielskiego.

Chorwacja

Czy potrzebuję mieć patent żeglarski żeby popłynąć w rejs?

Nie potrzeba żadnych uprawnień żeglarskich:) Rejs poprowadzi doświadczona skipperka, jednak w przypadku, gdy będziesz mieć ochotę się uczyć i doskonalić, absolutnie będzie ku temu wiele okazji.

Czy muszę umieć pływać?

Nie musisz umieć pływać, jednak warto zgłosić taki fakt do organizatora przed wyjazdem.

Kiedy najlepiej pojechać do Chorwacji?

Chorwacja otwiera się na żeglarzy dłużej niż Polska 🙂 Sezon trwa od czerwca do końca września. Najbardziej popularne, czyt. zatłoczone okresy to lipiec i sierpień. Czerwiec i wrzesień to wyjątkowy czas kiedy na wodzie nie ma juz tłoku, a pogoda nadal wyśmienita.

Jakie ubranie spakować na rejs?

Najlepiej zabrać jak najmniej ubrań 🙂 Jacht nie mieści pełnej szafy, stąd żeglarstwo jest sztuką minimalizmu i wolności 🙂 W portach są łazienki, więc ubrania można zawsze przeprać w razie potrzeby. Najlepiej zabrać kilka koszulek z krótkim rękawem, trzy pary długich spodni, 2 pary krótkich, oraz kilka polarów. Dobrze zabrac równiez kurtkę przeciwdeszczowa i przeciwwiatrową, może być tzw. softshell.

Jakie buty najlepiej sprawdzą się w rejsie?

Trampki lub adidasy z białą podeszwą ? Poza tym koniecznie japonki czy klapki do kąpania się pod prysznicem oraz buty przyczepne do nóg, aby uchronić się przed jeżowcami odpoczywającymi na dnie Adriatyku ?

Co należy lub warto zabrać – ekwipunek?

Może się przydać latarka czołówka… mały plecaczek lub torebka na wyprawy… tyle 🙂

Jakie szczepienia są obowiązkowe?

Standardowe, takie jak na Europę 🙂

Jaka waluta obowiązuje w Chorwacji?

Kuna, która ma równowartość 1KUN=0,57PLN. Najprościej podzielić na dwa i troszkę dodać 🙂

Gwatemala i Belize

Kiedy jechać do Gwatemali?

W okresie, w którym podróżujemy panuje pora sucha i powinna przeważać słoneczna pogoda. Jednak ładna pogoda nie jest gwarantowana, zdarzają się deszcze, szczególnie w postaci tropikalnych ulew.

Jakie ubranie spakować na wyprawę?

Cały pobyt spędzimy w ciepłym klimacie, stąd najlepsze jest lekkie, przewiewne bawełniane ubranie. Jednak oprócz typowo letnich i przewiewnych ubrań, przydadzą się długie spodnie, polar i lekka kurtka (szczególnie w miejscach klimatyzowanych, na lotniskach, w busach). W dżungli w nocy może przydać się coś cieplejszego.

Jakie buty najlepiej sprawdzają się w Ameryce Środkowej?

Wygodne sandały i ewentualnie klapki na plażę lub pod prysznic. Na trekkingi należy zabrać buty turystyczne (np. dobre„adidasy” lub lekkie buty turystyczne z dobrą antypoślizgową podeszwą i dobrze trzymające kostkę).

Co należy lub warto zabrać na wyprawę do Ameryki Środkowej?

Podręczny  plecak na rzeczy osobiste podczas trekkingu w dżungli, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, strój kąpielowy, sandały,  lekkie buty turystyczne, kurta przeciwdeszczowa / peleryna, polar lub ciepła bluza, mały ręcznik, jako ochronę przed słońcem, zamiast kremu przeciwsłonecznego polecamy olejek z pestek malin, który ma naturalny filtr 50 i jest przyjazny dla organizmu.

Jakie szczepienia są obowiązkowe?

Nie ma obowiązku szczepień. Jednak jak wszędzie na świecie, również w Polsce, warto być zaszczepionym przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi i ewentualnie innym chorobom.  W rejonie do którego się udajemy nie było ostatnio stwierdzonych przypadków zarażenia malarią (Zagrożenie jest umiarkowane). Cześć osób decyduje się na stosowanie zapobiegawczo środków typu malaron. Dobrze jest taką decyzję skonsultować z lekarzem. Radzimy wziąć ze sobą środki ochronne przeciw komarom, które zazwyczaj są wystarczające.

Jaka waluta obowiązuje w Gwatemali i Belize?

Orientacyjne kursy walut w zwiedzanych krajach:

 • Gwatemala: 1USD = 7,6 Quetzal (GTQ)
 • Belize: 1 USD = 2,00 dolar Belize (BZD)

W obydwu krajach można również dokonywać płatności dolarami. Reszta wydawana jest w lokalnej walucie.

Czy potrzebuję wizy?

Do odwiedzanych krajów obywateli Polski nie obowiązują wizy. Na granicach będziemy  otrzymywać jedynie pieczątki wjazdowe i wyjazdowe. Jeśli jednak zdecydujesz się na lot przez Stany Zjednoczone – wtedy potrzebujesz wizy.

Czas lokalny – jaka jest różnica czasu?

Różnica czasu w stosunku do Polski:-7h.

W jakim języku porozumiem się w Gwatemali i Belize?

Językiem urzędowym w Gwatemali jest hiszpański, w Belize używany jest zarówno angielski jak i hiszpański.

RODO

Zasady przetwarzania danych osobowych w związku z korzystaniem ze strony internetowej Fundacji Wyprawy Przemian

W celu zapewnienia bezpieczeństwa Użytkownikom oraz wyjaśnienia potrzeby, konieczności oraz sposobu przetwarzania i ochrony danych osobowych, a także innych informacji dotyczących Użytkowników, strona internetowa Fundacji Wyprawy Przemian (dalej: „Strona”) wprowadza politykę prywatności wraz z polityką cookies (dalej: „Polityka Prywatności”) o następującej treści:

 

 • 1

Postanowienia Ogólne

 1. Administratorem danych osobowych przetwarzanych na Stronie w celu świadczenia usług Administratora jest Fundacja Wyprawy Przemian, Al. Pod Kopcem 8/5; 30-544 Kraków; KRS: 0000677880, NIP 6793149673, REGON 367281084.
 2. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zachować poufność i prywatność dostarczonych informacji. Niniejsza Polityka Prywatności formułuje bieżące zasady i polityki dotyczące ochrony i przetwarzania danych osobowych otrzymanych od Użytkowników bezpośrednio lub pośrednio, w takim wymiarze, w jakim chroni je prawo obowiązujące na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
 3. Na potrzeby Polityki Prywatności „Dane Osobowe” – są to wszelkie informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania bezpośrednio lub pośrednio osobie fizycznej  w szczególności na podstawie danych takich jak: imię i nazwisko, adres e-mail, adres, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej.
 4. Na potrzeby Polityki Prywatności „Użytkownikiem” są użytkownicy Strony.

 

 • 2

Zbieranie i przetwarzanie Danych Osobowych. Zabezpieczenia

 1. W związku z prowadzeniem strony internetowej, Administrator może zbierać następujące dane osobowe:
 1. Dane osobowe Użytkownika przekazane przez niego w związku z zadaniem pytania odnośnie oferty Administratora poprzez formularz kontaktowy dostępny na Stronie: imię, nazwisko, e-mail oraz inne dane osobowe zawarte w treści zapytania osoby kontaktującej się;
 2. Dane osobowe Użytkownika przekazane w związku z rezerwacją usługi świadczonej przez Administratora poprzez formularz dostępny na Stronie: imię, nazwisko, e-mail, numer telefonu oraz adres. W przypadku rezerwacji miejsc na wyjazdy lub warsztaty wyjazdowe Administrator może także zbierać dane Użytkownika potrzebne w celu organizacji wyjazdu, takie jak:  numer dowodu osobistego, numer paszportu, dane dotyczące preferowanej diety, doświadczeń związanych z podróżowaniem itp. Administrator może w tym celu zbierać także dane wrażliwe w rozumieniu art. 9 RODO, w szczególności dane o stanie zdrowia, jednakże przekazanie takich danych odbywa się każdorazowo za zgodą Użytkownika.
 1. Podstawą prawną przetwarzania danych Użytkowników w celach wskazanych w ust. 1 powyżej jest:
 1. a) art. 9 ust. 2 pkt a) RODO – w przypadku przetwarzania danych wrażliwych,
 2. b) art. 6 ust. 1 pkt b) RODO – w przypadku przetwarzania pozostałych danych.
 1. Wszystkie przekazane nam dane osobowe będziemy przetwarzać zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – czyli RODO oraz zgodnie z pozostałymi przepisami obowiązującego prawa w celu podjęcia działań na żądanie Użytkownika, przed zawarciem umowy – to jest wówczas, gdy Użytkownik zadaje pytanie poprzez formularz kontaktowy dostępny na Stronie lub dokonuje rezerwacji usługi za pośrednictwem formularza rezerwacyjnego.
 2. Dane przekazane w celu kontaktu za pośrednictwem formularza będą przechowywane jedynie dla celu udzielenia odpowiedzi na zadane zapytanie (w tym przedstawienia Kontaktującemu się oferty Administratora, jeżeli dotyczyło tego zapytanie) oraz w celu jej zarchiwizowania przez okres 12 miesięcy od dnia skierowania zapytania. Dane te mogą być następnie przetwarzane w innych celach, np. w przypadku zawarcia umowy w celu jej realizacji, o czym Użytkownik przekazujący dane jest wówczas informowany.
 3. Dane przekazane w celu rezerwacji usług świadczonych przez Administratora przekazywane za pośrednictwem formularza będą przechowywane w celu podjęcia kontaktu z Użytkownikiem, który wypełnił formularz i potwierdzenia rezerwacji. Dane te mogą być następnie przetwarzane w innych celach, np. w przypadku zawarcia umowy w celu jej realizacji, o czym Użytkownik przekazujący jest wówczas informowany.
 4. Możemy przekazywać dane osobowe w szczególności następującym odbiorcom: podmioty świadczące usługi na rzecz Administratora, w szczególności usługi informatyczne, pracownicy Administratora w granicach upoważnienia do przetwarzania danych osobowych w określonym celu i w ramach konkretnej czynności przetwarzania.
 5. W każdym czasie masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i sprostowania oraz – w zakresie wynikającym z przepisów – do usunięcia (prawo do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, masz też prawo do żądania przeniesienia Twoich danych do innego administratora. Przysługuje Ci również prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego właściwego dla przetwarzania – od 25 maja 2018 r. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 6. Administrator zobowiązuje się do:
 1. a) podjęcia wszelkich rozsądnych działań, aby Dane Osobowe, które są nieprawidłowe w świetle celów ich przetwarzania, zostały niezwłocznie usunięte lub sprostowane;
 2. b) przechowywania Danych Osobowych w formie umożliwiającej identyfikację osoby, której dane dotyczą przez okres nie dłuższy, niż jest to niezbędne do celów, w których dane te są przetwarzane; chyba że będą one przetwarzane wyłącznie do celów archiwalnych w interesie publicznym, do celów badań naukowych lub historycznych lub do celów statystycznych;
 3. c) przetwarzania Danych Osobowych w sposób zapewniający odpowiednie bezpieczeństwo, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem, za pomocą odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych.
 1. Administrator przetwarza Dane Osobowe i Informacje Poufne w sposób, o którym mowa w ust. 86 pkt c) powyżej, w szczególności poprzez:
   1. stosowanie środków technicznych i organizacyjnych zapewniających ochronę przetwarzanych Danych Osobowych odpowiednich do zagrożeń oraz kategorii danych objętych ochroną;
   2. zabezpieczanie Danych Osobowych przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osoby nieuprawnione, przetwarzaniem z naruszeniem przepisów oraz zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem;
   3. prowadzenie dokumentacji opisującej sposób przetwarzania Danych Osobowych oraz środki ochrony, o których mowa powyżej;
   4. dopuszczenie do przetwarzania Danych Osobowych wyłącznie osób posiadających stosowne upoważnienie;
   5. zapewnianie kontroli nad tym, jakie Dane Osobowe, kiedy i przez kogo zostały do zbioru wprowadzone oraz komu są przekazywane;
   6. prowadzenie ewidencji osób uprawnionych do przetwarzania Danych Osobowych.
 1. Dane Osobowe i Informacje Poufne są przetwarzane i wykorzystywane również w prawnie usprawiedliwionym interesie Administratora, to jest do:
 1. badań rynku i badań statystycznych prowadzonych dla potrzeb funkcjonowania Strony;
 2. administrowania Stroną, poprawy jej funkcjonalności i podniesienia jakości świadczonych usług;
 3. poprawy bezpieczeństwa przetwarzania Danych Osobowych;

– przy czym przetwarzanie w tych celach następuje wyłącznie w okresie w jakim Dane Osobowe są przetwarzane również w celu wskazanym w ust. 1.

 

 • 3

Zbieranie danych anonimowych (polityka cookies)

 1. Strona wykorzystuje tzw. cookies, czyli niewielkie pliki zawierające dane informatyczne, które pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie Strony. Są one przechowywane w urządzeniach końcowych użytkowników w celu zapisania jego preferencji, monitorowania historii odwiedzin witryny, poruszania się między stronami oraz dla umożliwienia zapisywania ustawień między odwiedzinami. Dzięki temu korzystanie ze Strony jest bardziej przyjazne w obsłudze.
 2. Strona korzysta z plików cookies do przechowywania anonimowych informacji o jej Użytkownikach. Służy to zapewnieniu najwyższej jakości świadczonych usług oraz pomaga w doskonaleniu funkcjonalności Strony. Nigdy nie sprzedajemy ani nie przekazujemy gromadzonych przez nas informacji innym podmiotom.
 3. Pliki cookies, z których korzysta Strona używane są do:
 • zapewnienia standardów bezpieczeństwa,
 • monitorowania częstotliwości odwiedzin strony internetowej, zbierania danych statystycznych na temat liczby Użytkowników i schematów korzystania z witryny, w szczególności danych o numerze IP, urządzeniu, czasie ostatniej wizyty na Stronie,
 • dostosowania Strony do preferencji Użytkownika, a w szczególności układów ekranu, preferowanego języka i kraju Klienta,
 • poprawy szybkości działania i wydajności witryny.
 1. Użytkownik może w każdej chwili wyłączyć akceptowanie plików cookies. Modyfikacji dokonuje się poprzez zmianę ustawień w przeglądarce internetowej i usunięcie wszystkich plików cookies.
 • 4

Zmiany i aktualizacja Danych Osobowych

 1. Użytkownik może w każdym czasie żądać zmiany, aktualizacji bądź usunięcia swoich Danych osobowych. Prawo do usunięcia danych nie dotyczy sytuacji, w której przetwarzanie tych danych jest niezbędne do realizacji celów określonych w art. 17 ust. 3 RODO, w szczególności do wywiązania się z obowiązku prawnego ciążącego na Administratorze lub do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.
 2. Użytkownik może w każdym czasie uzyskać od Administratora informacje na temat przetwarzanych przez niego Danych Osobowych oraz korzystać z wszystkich uprawnień kontrolnych w zgodzie z powszechnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
 3. Uprawnienia wskazane w powyższych punktach Użytkownik może realizować poprzez wysłanie e-maila na adres e-mail: info@wyprawyprzemian.pl

 

 • 5

Uwagi i pytania

Pytania, uwagi lub skargi dotyczące Polityki Prywatności, Danych Osobowych lub jakiejkolwiek części Strony, należy kierować na adres e-mail: info@wyprawyprzemian.pl

 

 • 6

Postanowienia końcowe

 1. Niniejsza Polityka Prywatności wchodzi w życie z dniem 25 maja 2018 roku.
 2. Administrator może zmienić Politykę Prywatności, jeżeli jest to niezbędne w celu podwyższenia jakości oferowanych Usług, dostosowania jej postanowień do nowych lub zmienionych funkcjonalności Strony oraz o ile jest to wymagane przez powszechnie obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa.
 3. W sprawach nieuregulowanych Polityką Prywatności stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego oraz RODO.